Jak správně vybrat vodovodní baterii

Jak správně vybrat vodovodní baterii

Vodovodních baterií je na trhu celá řada od mnoha výrobců. Nároky na takovou baterii jsou vysoké a jednotliví výrobci se liší nejen cenou, ale zejména kvalitou. V první řadě zaujme jistě vzhled a design, ale jsou i důležitější kritéria - trvanlivost povrchu, těsnost, výdrž v čase, úspora spotřeby vody a pohodlí ovládání.

Níže se dočtete, jak se pozná kvalitní baterie, jaký typ baterie je kam vhodný a jak volit správný styl a vzhled baterie, aby seděl k zařízení koupelny.  

baterie_2

Samotné vodovodní baterie se dělí podle místa a způsobu umístění. Jedná se o baterie umyvadlové, dřezové, sprchové, vanové a bidetové. Podle způsobu umístění se dělí na nástěnné (ty jsou upevněny na zeď na omítku), stojánkové (instalují se přímo na umyvadlo či vanu) a podomítkové (u tohoto typu se technika schová pod obklad).

Z hlediska regulace vody najdeme buďto směsové nebo termostatické.

Podle ovládání rozdělujeme na baterie kohoutkové nebo pákové. Pákové baterie jsou jednoznačným trendem naší doby, vynikají nad klasické těsností, kvalitou i komfortem užívání. Klasické kohoutkové se volí často z designových důvodů.

Ušetřit nebo připlatit za kvalitu?
Jistě jste již slyšeli rčení, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci. Ano, platí to i u vodovodních baterií.

Prvotním ukazatelem kvality baterie je její kartuše, tedy jakési srdce baterie. Kvalitní kartuše u pákové baterie je tvořena dvěma keramickými destičkami s otvory. Pozdvihnutím páčky destičky posunuje a ovlivňujeme tak průtok vody. Vytáčením páky do stran pak regulujeme poměr studené a teplé vody.

Levné baterie mají kartuši z plastových nebo méně kvalitních dílů, které dlouho neodolávají tlaku vody, vodnímu kameni a dalším vlivům. Baterie potom prosakuje, kape či zadrhává při používání páky. Kapajícím kohoutkem nám může utéci až 10 litrů vody během jedné noci. Kvalitní baterie vydrží bez závad řadu let či desetiletí.

Důležitým ukazatelem kvality je rovněž samotné tělo baterie. Velmi kvalitní baterie jsou například z mosazi nebo jeho slitin, které odolávají velkým výkyvům teplot a vlhku. Jejich údržba je také snadnější.

Jak zvolit správný vzhled baterie?
Prvním kritériem je zcela jistě rozteč baterie. Nejčastěji se setkáte s roztečemi 100 nebo 150 mm. Doporučujeme vždy zakoupit správnou velikost baterie. Redukce se sice zakoupit dají, vzhled baterie je však narušen.

Škála baterií na našem trhu je tak široká, že lze zakoupit i baterie barevně sladěné s vaší koupelnou. Většinou se však setkáte s bateriemi v barvách stříbrných.

Velikost samotné baterie by měla odpovídat velikosti zařízení, na kterém je umístěna. Vyvarujte se drobných baterií na velkém umyvadle a naopak. Rovněž zaoblení hran například vany a baterie by mělo trochu ladit. Máte-li celou koupelnu laděnou do dynamických, ostrých linek, zakupte i podobný tvar baterie.

Z estetického hlediska doporučujeme zakoupit baterie z jedné série. Celkový vzhled tak bude velmi harmonický.

baterie.jpg

Drobnosti, které ušetří
Moderní baterie myslí rovněž na vaši peněženku. Zejména komerční objekty šetří vodou užitím baterií s čidlem, kdy voda začne vytékat až po přiložení rukou pod kohoutek. Pro běžné domácí použití toto řešení příliš nedoporučujeme.

Páková baterie nejen šetří vodu svou konstrukcí, ale také tím, že se dá lehce a jednoduše zavřít jedním dotykem. Oproti klasickým bateriím má až třetinovou spotřebu vody. Zejména komfort uzavření baterie minimální silou oceníte v běžném životě, například při čištění zubů.

Termostatické baterie jsou ještě šetrnější než pákové - proti běžným bateriím mohou ušetřit až 50 % vody. Automaticky směšují studenou a teplou vodu (nastaví se požadovaná teplota vody a baterie automaticky míchá teplou a studenou). Jsou bezpečné a výborné pro děti, protože mají bezpečnostní pojistku, která zabrání opaření.

Další úspory dosáhnete přidáním úsporného perlátoru nebo regulátoru toku, případně stop ventilu.

V ceně kolem 50 Kč si můžeme koupit tzv. stop ventil se závitem, který se montuje na sprchovou hadici. Výrobce garantuje ušetření až 200 korun měsíčně jen tím, že voda se vypne v okamžiku, kdy se mydlíme nebo šamponujeme. Asi 200 Kč stojí také samostatný průtokový regulátor ke sprše, který se dává mezi baterii a sprchovou hadici. Průtok se dá nastavit na 8, 10, 12 nebo 14 litrů za minutu. Běžně proteče sprchovou baterií při sprchování až 25 l/min.

Jak se vyhnout nejčastějším nástrahám?

  1. Třikrát měř, jednou řež - zejména před nákupem ověřte správnou rozteč baterie.
  2. Záruka - kvalitní baterie poznáte i z hlediska délky záruční doby. Dobré baterie vám poskytnou záruku na dobu až 5ti let. Ověřte si také kvalitní a dostupnou servisní síť!
  3. Pozor na montáž - naprostá většina problému s bateriemi vzniká špatnou montáží. Nejste-li šikovným domácím kutilem, přenechejte instalaci baterie raději odborníkům.
  4. Máte děti - doporučujeme zakoupit pákové nebo termostatické baterie, které jsou jednoduché na ovládání a poskytují také často ochranu před opařením.
  5. Dostatečně dlouhý kohoutek - spád vody by neměl dopadat na hranu či bok vany, umyvadla či dřezu. Měl by směrovat do středu zařízení, případně na jeho odpad. Do kuchyně zvažte možnost baterie se sprškou, sami časem oceníte praktičnost tohoto řešení.
  6. Dostatečně vysoká baterie - nevhodně umístěná a nízká baterie vám znesnadní očistu rukou či nabírání vody do nádob